Bölümler
       Ana Sayfa
       Forum
       Dosyalar
       Dökümanlar
       Üyeler
       Önerilen Siteler
       Arama
       Yayınlar ve Sunular
       Diplomalar ve Sertifikalar
       Patentler
       Kısa ve Yararlı Bilgiler
       MEDCOASTLAND Projesi
       ARDATA Yayın Özetleri
       CLEMDES Projesi
       DIS/MED Projesi

En Çok Okunan Dökümanlar
 
1 Memleketim 3404

2 Ali Özden 2672

3 T002 Mini Mühür 2612

4 Metal Klipsli Plastik Mühür 2372

5 Kelebek Mühür 2264

6 T005 Midi Mühür 1965
 

Son Eklenen Dökümanlar
 
1 Adaletin Göz Bağı 937

2 Şiddet ve Kadın 1405

3 Aykırı Yazı 1394

4 Yaşlanmak Kaçınılmaz Bir Gerçek 1435

5 BU YILLAR 1493

6 BENİM DÜSTURUM 1543
 


En Çok Bakılan Dosyalar
 
1 Dursun Murat Özden 3279

2 Turkey Country Report 2720

3 Türkiyede Afetlerin Mekansal ve İstatistiksel Dağılımı - Afet Bilgileri Envanteri 2563

4 Arazi Tesviyesinde Bilgisayar Destekli Makina ve İşgücü Planlaması 2216

5 Iğdır Ovası Tuzlu, Sodyumlu ve Borlu Topraklarının Islahı İçin Gerekli Jips İhtiyacı, Yıkama Suyu Mi 2156

6 Ağrı İli Yöresinde Şeker Pancarının Azot Fosfor ve Potasyum İsteği 2129
 

Son Eklenen Dosyalar
 
1 Elazığ ve Bölgesel Gelişme 754

2 Şenay Özden 1379

3 Her Telden - Ali Özden 1775

4 Şirketler İçin 5 Yıllık Finansal Plan 1430

5 Ağrı İli Yöresinde Şeker Pancarının Azot Fosfor ve Potasyum İsteği 2129

6 Iğdır Ovası Sulu Koşullarında Verimi Yüksek Ekmeklik Buğday Çeşitlerinin Tesbiti 1742
 
  
DÖKÜMAN KATEGORİLERİ
  Ali Özden
Fikret Özen
  Dursun Murat Özden
Plastik Güvenlik Mühürleri

Kategori:  Dursun Murat Özden  
  Aykırı Yazı
 


Son iki gündür ülke, bir genç kıza yapılan iğrenç, can yakıcı bir muamele sonrasında protesto sesleri ile dolup taşıyor. Ancak ne yazık ki, sokakta yapılan protestolara her zaman olduğu gibi güvenlik güçleri müdahale edip katılanları, katıldıklarına bin pişman ediyor, sanal alemde yapılanlar ise hiç bir işe yaramıyor.

 

Medyanın bu olayı gündemde tutma süresi ise yeni ve daha etkili bir magazin haber buluncaya kadar.

 

Son yıllarda medya ve özellikle sosyal medya sayesinde ülkemizdeki insana ve diğer canlılara uygulanan şiddetin bilinirliliği arttı. 21. yüzyılı yaşıyor olmamıza ve toplumun okur yazarlık düzeyinde bir miktar iyileşme olmasına rağmen sosyal düzenimizde elle tutulur bir değişiklik olmaması, eğitim sisteminin hiç bir şey öğretmeyen bir ucubeye dönüştürülmesi, belirli gruplara uygulanan şiddeti bir hak olarak gören inanç sistemlerinin güçlenmesi vs. nedeniyle şiddet olarak tanımlanan eylemlerde bir azalma olmuyor maalesef.

 

İnsana uygulanan şiddet istatistiklerinde kadına uygulanan şiddetin aslan payını aldığı da bir gerçek. Fiziksel olarak güçlü olduğu, dolayısıyla şiddet uygulama potansiyeli olduğu var sayılan erkeklerin başına gelen çeşitli şiddet olayları ise şimdilik bir magazin değeri olmadığı için fazla önemsenmiyor ve medyada çok az yer alıyor. Ayrıca her iki insan cinsinin hayvanlara uyguladığı şiddet ise neredeyse hiç gündemde değil.

 

Şiddet olaylarını kadın erkek ayırımı yapmadan insana ve diğer canlılara uygulanan şiddet olarak incelemenin daha uygun olduğunu düşünüyorum.

 

Bu konuda kırsal kesimde ve kentlerin varoşlarında yaşananları, eğitimsizlik, kültürel yozlaşma, inanç gibi nedenlere bağlamak kolaydır, ancak toplumun güya eğitimli, kültürlü, burnundan kıl aldırmayan kesimlerinde yaşananları nasıl açıklamalı?

 

Belirli bir gelir grubunun ve daha çok eğitimli insanların yaşadığı kabul edilen bir semtte oturuyorum. İşime gidip gelirken aracımla her gün 40 km kadar bir yol katediyorum ve trafik ışıkları olan, asfaltı düzgün, trafik ve yol işaretleri yeterli olan bu güzergahta neredeyse her gün birilerinin şiddetine maruz kalıyorum.

 

Bu olaylar öyle kuralları ihlal eden bir sürücü görüp canınızın sıkılması türünden olaylar değil, resmen size karşı bilerek ve isteyerek yapılan “benden başkasına hayat hakkı yok” türünden olaylar, yol vermesi gerekirken aracını üzerinize süren, sinyal vermiş dönüş yapmaya hazırlanırken arkadan taciz etmek amacıyla lamba yakıp korna çalan, “sen dur ya da kenara çek ben gideyim” türünden davranışlar.

 

Peki bu davranışlara karşı en küçük bir itiraz etme, karşı duruş sergileme, konuşarak uyarma şansınız var mı? Bunu en kibar halinizle yapsanız bile bir kavgaya hazır olun. İstisnalar hariç olmak üzere, yapacağınız konuşma kısa sürede tartışmaya ve kavgaya dönüşecektir.

 

Her ne kadar bu tür davranışları yapanlar arasından ben bir ayırım yapmasam da size tavsiyem; halk otobüsü, minibüs gibi toplu taşıma araçları zaten her zaman hilkatten geçiş üstünlüğüne sahip oldukları için onlardan uzak durun, bunlar trafik polisinin gözü önünde size karşı her türlü kuralsızlığı yaparlar, kırmızı da geçerler, olmadık yerde şerit değiştirirler, yolcularına hakaret ederler, ceza da almazlar. İster trafikte karşılaşın, ister bu araçlara yolcu olarak binin fark etmez, bu araçların sürücülerinden uzak durmaya çalışın.

 

Son yıllarda sayıları çok artan kırmızı-mavi yanar döner lamba takmış sivil plakalı araçlardan da uzak durun, bunlar ya devletin gücünü diğerlerine karşı ölçüsüzce kullanmayı hak zanneden kimselerdir, ya da bu lambalar işe yarıyor diyerek araçlarına takmış kolay yoldan zengin olanlar veya mafya bozuntularıdır.

 

Buna benzer olayları siz de yaşıyor musunuz?

 

Yaşıyorsanız benim yaptığım gibi, bunları yapan kim olursa olsun, olanlara göz yummayıp itiraz ediyor, uyarınızı yapıyor ve sonu kavga da olsa hakkınızı arıyor musunuz?

 

Yoksa, boşver, aman başıma bir şey gelmesin diyerek size yapılana göz yumup gidiyor musunuz?

 

Eğer ikinciyi yapıyorsanız, şikayet etmeye hakkınız olmaz. Kuralsızlığı, hak yemeyi, saldırmayı adet edinmiş ve nasıl olsa bir adamını bulurum, ceza da almam diyenlerin sayılarının artmasına katkı yapmış olursunuz.

 

Dün Özgecan adlı gencin başına gelen iğrenç saldırı yarın size veya çocuklarınızı da yapılabilir.

 

Oturduğunuz yerden, sanal alemde olayın iğrençliğini, kabul edilemezliğini yazıp durmanız hiç bir şeyi değiştirmeyecektir. Sokağa çıkın, itiraz edin, uyarın, şikayet edin, gerekirse kavga edin, yeter ki sessiz kalmayın...

 

Dursun Murat Özden - 16.02.2015, Ankara


 
  Ekleyen: Dursun Murat Özden Okunma sayısı: 1395
Bu döküman hakkında hiç yorum yazılmamış.
 

  Plastik Güvenlik Mühürleri
Plastik Güvenlik Mühürleri
#htmlcaption3 #htmlcaption4 #htmlcaption5 Kelebek Mühür #htmlcaption7


İstatistikler
Okunma : 7961579
Online kişi : 8
Online üyeler:

Dursun Murat Özden
Yayınlar

Dursun Murat Özden
Twitter

  
www.temalar.com
www.temalar.com